Akce očima OK1MLP

EXPEDICE AKÁT IV.

Někdy na podzim r.2020 mne oslovil radioamatér, už si nevzpomenu kdo, jestli bych se nechtěl zúčastnit setkání na vrcholu Výhon u obce Blučina. Říkám si, proč ne? V r.2020 už jsem se chtěl setkání také zúčastnit, nakonec to ale covid zhatil. Příprava celkem zajímavá přes internetovou konferenci od nového roku 2021 každý měsíc. Předposlední schůzka je zrovna když se válím v Hořovické nemocnici, ale mám tablet a tak se mohu zúčastnit. 14 dní před akcí chystám vybavení. Pro setkání je příležitostná značka OL4AKAT kterou zajistil VO Martin OK2IDB pro HAM a AKAT4 pro CBPMR. Návrh QSL lístků nám dělá Pavel OK1DRQ se spoustou připomínek od zúčastněných. Ve výbavě se nakonec ani pořádně nevyznám kde co mám co toho vezu v kufru auta.

Vyjíždím 18.6. v pátek brzy ráno. Přece jen je to 260km většinou po opravované D1. Cestou se stavím u Jihlavy na GMA aktivaci OL/VY-233 Zbinožský kopec. Na vrcholu fouká příjemný vítr, přeci jen je to kousek od Větrného Jeníkova? Aktivace s pouhými pěti QSO kv CW s anténou RYBAKOV, TRX KX2 10W a pak pokračuji směr obec Blučina.

Tady trochu bloudím než nacházím silnici na vrchol s rozhlednou. Jedu až k rozhledně a lezu nahoru. Nikdo tu není, tak jen fotím, zkouším volat na pásmu 2m, na převaděčích kde vyzývám případné zábukáče k direktnímu spojení na značku OL4AKAT, ale nikdo nemá zájem. Na otázku zda někdo poslouchá na převaděči dostávám odpověď NIKDO!? Pak už jedu na posečenou louku s armádním stanem. Tady mne vítá George Opatovice a prý si mám nějaké místo vybrat, je tu ještě málo aut.

Zajíždím ke travnaté mezi a rozkládám kv pracoviště. Anténa invertovaný dělený dipól na pásma 40, 30 a 20m středem na Al vojenském stožáru 9m. TRX FT-857 je na poličce v autě společně s klávesnicí a malým PC. Začínám vysílat na značku OL4AKAT a uvádím GMA referenci vrcholu Výhon OL/JM-191. Spojení modem CW se jen sypou, ale asi po půl hodině je napětí z vypůjčeného akumulátoru 12V/45Ah na display TRX jen 10V při vysílání.

Chybička se vloudila, měl jsem si baterku doma změřit na kapacitu. Nevadí, mám elektrocentrálu 1kW a tak jí startuji a rádio napájím přes zdroj 13,8V/30A. Tento první den jsem udělal na kv telegrafem 175 spojení – jeden dubl.

Večer je dovezena dobrá večeře 2x řízek s bramborovým salátem. Povídáme pak ve stanu o vysílání a anténách. Je tady David OK4DJ, Pavel OK1PKO, Ondra OK3ON, Martin OK2IDB VO pro značku OL4AKAT a další LIS i ULNIS amatéři. Jdu dřív spát, v autě to za moc nestojí, ale chci brzy ráno vstát a jet aktivovat nedalekou Flóru a Faunu OKFF-1966 Nové hory. Jede se mnou ráno David OK4DJ a začínáme s aktivací před 5:00 UTC. Jsme jen na pásmu 7MHz a střídáme se u rádia. Když je řada na Davidovi, chvíli volá marně do mikrofonu, než zjišťuje že nevysílá? No jasně, TRX FT-857 je přepnutý pouze na CW. Po přepnutí na SSB už to jde a docela slušný pile-up. Daří se i spojení P2P na OKFF-1653, kde jsou kamarádi Míra OK2MG s Markem OK1BIL a dělají víkendovou štreku po OKFF. Končíme před 7:30 UTC a každý máme potřebný počet spojení 44+ pro platnou aktivaci.

Zase stavím anténu v táboře a vysílám z Výhonu OL/JM-191, ale už to není ono. Je vysoká teplota a slunce praží jak na Sahaře. Dělám před obědem a po obědě jen 57 CW spojení. K obědu vynikající vepřo knedlo. K pití je dobře chlazené pivo a grepová limonáda od Ondry OK3ON. Odpoledne pak mám „přednášku“ o SOTA, GMA a FF aktivacích. Promítat se nedá, je moc světlo a zavřít úplně stan nejde kvůli horku. Je to spíš taková beseda u stolu, někdo se na něco zeptá a někdo kdo to zná mu odpoví. Promítat fotky se dá až večer a tak pouštím fotky z YO SOTA maratónu 2017. Občas to komentuji, ale většinou se jen díváme na krásu rumunských hor.

A zase spaní v autě, ráno jsem pěkně rozlámaný, ale jdu zase vysílat. Zlobí mne ale převodník USB na RS231 pro klíčování z PC. Takže mlátím do pastičky ručně, ale mohu tak vysílat s plným PWR 100W. Dlouho nejedu, jen 16 spojení pro třetí aktivaci OL/JM-191, protože jdeme chystat anténu na 70cm pro provozní aktiv.

Stožár uvazujeme gumicukem ke stanu, podkládám ho kusem větvě z Akátu aby stál rovně a připojujeme Davidův FT-991. Střídáme se v závodu, David dělá spojení SSB a já CW. Nakonec máme 31 spojení, nejdál spojení 9A do Chorvatska. Při závodu i oběd guláš s rohlíky. Po závodu bourání stanu, hrozné horko, občas jdu do stínu stromů abych trochu vychladl. Asi kolem 2:30 MČ vyjíždím se zapnutou klimatizací k domovu. Chtěl jsem cestou zpět udělat zase nějaký GMA, ale v tom horku se mi nechce.

Doma konečně nacházím napájecí kablík k ATU Z-100, který jsem chtěl použít s FT-587 pro vysílání na vertikál RYBAKOV pro horní kv pásma která jsem z Výhonu tak nemohl dělat. Dal by si člověk kolikrát facku za tu nemoc od skla? Nevadí, tak snad zase příště. Budu se muset lépe připravit a nebrat zbytečnosti.

Akce vydařená, nová seznámení i s kamarády které jsem znal jen z pásem a celkem jsme na HAM kmitočtech udělal 571 spojení všemi druhy modulace SSB, CW, FM a GIGI.

Karel OK1MLP

Translate »